Dojazd do Albanii

Do Albanii zdecydowanie polecamy podróż samolotem albo samochodem. Poniżej przedstawiamy garśc naszych porad jak dostać się na wymarzony urlop w sposób szybki i jak najmniej problemowy.

Dojazd do Sarandy samochodem

Najszybsza trasa do Sarandy

Najszybciej z Polski samochodem można dostać się trasą przez Czechy - Słowację - Węgry - Serbię - Macedonię - Grecję do Albanii (Sarandy). Od granicy z Czechami na Autostradzie A1 w Gorzyczkach do Sarandy trzeba przejechać około 1850 kilometrów, to jest około 20 godzin płynnej jazdy (nie licząc przerw). Trasa ta niemal w całości przebiega autostradami, drogami szybkiego ruchu i obwodnicami miast.

Przebieg trasy:

Polska: granica w Gorzyczkach na autostradzie A1
Czechy: Ostrava, Ołomuniec, Brno
Słowacja: Bratysława
Węgry: Gyor, Budapeszt, Segedyn
Serbia: granica w Horgos, Nowy Sad, Belgrad, Nisz
Macedonia: Kumanovo, granica w Gevgelija
Grecja: Weria, Kozani, Janina, Igumenitsa
Albania: granica Qafë Botë - Sagiada, Konispol, Saranda

Warianty:

Ponieważ przejście graniczne Qafë Botë - Sagiada czynne jest tylko w godzinach 7.00-22.00, w przypadku potrzeby przekroczenia granicy poza tymi godzinami polecamy z greckiej Janiny kierować się na całodobowe przejście graniczne w Kakavia, a stamtąd do Sarandy.

Oczywiście trasę tę możemy modyfikować już na etapie wyjazdu z Polski i np.przejadu przez Słowację na Węgry. Będąc w Grecji można pomyśleć o nadłożeniu kilkudziesięciu kilometrów i odwiedzinach klasztorów prawosławnych w masywie Meteory (były scenerią dla filmu "Tylko dla Twoich oczu" z serii przygód James'a Bonda).

Noclegi:

Ewentualne noclegi na trasie proponujemy planować w Serbii

Winiety i opłaty za autostrady:

Przed podróżą należy wykupić winiety na przejazd autostradami na Czechy, Słowację i Węgry. Winiety najlepiej wykupić w oddziałach PZMot (Polski Związek Motorowy). Koszt winiet zależy od długości ich ważności. W pozostałych krajach obowiązuję opłaty za korzystanie z autostrad:

Serbia - koszt autostrad w jedną stronę ok. 650 dinarów (20 zł, 1 dinar = 0.03 zł)
Polecamy najkorzystniejszą płatność kartami Visa lub Mastercard, ale można także zapłacić walutą euro lub dinarami.

Macedonia - koszt autostrad w jedną stronę ok. 200 denarów macedońskich (15 zł, 1 denar = 0,07 zł)
Podobnie jak w Serbii najkorzystniej jest zapłacić kartami Visa lub Mastercard, ale można także zapłacić walutą euro lub denarami macedońskimi.

Grecja - koszt autostrad w jedną stronę ok. 9 euro Uwaga - płatność tylko gotówką.

Ubezpieczenie / Zielona karta:

Większość polskich ubezpieczycieli wydaje ZA DARMO potwierdzenie ubezpieczenia międzynarodowego OC Zielona Karta. Warto je mieć przy sobie, zwłaszcza, że jest ona niezbędna przy przejeździe przez Macedonię. Zapominalscy muszą wykupić je na granicy z Macedonią. Koszt na 10 dni to 50 euro, a na 30 dni - 70 euro.

Paliwo - czyli strategia taniego tankowania na rok 2019:

Najkorzystniej jest wyjechać z Polski z pełnym bakiem, aby nie tankować w Czechach ani Słowacji, Paliwo jest w tych krajach droższe niż w Polsce. Następne tankowanie najlepiej zaplanować w Serbii (ok. 5 zł / litr benzyny). Jeśli trzeba zatankować wcześniej to można to zrobić na Węgrzech za ok 5,30 zł / litr. Przed wjazdem do Grecji warto uzupełnić bak w Macedonii, tuż przed samą granicą, ponieważ w Grecji paliwo jest bardzo drogie - ok 7 zł / litr. Na pełnym baku powinniśmy dojechać przez Grecję do Albanii, gdzie ceny paliwa są bardzo podobne do cen w Polsce.

Oczywiście staramy się kupować paliwo na większych, markowych stacjach paliw.

Jazda do Albanii samochodem na gaz jest bezproblemowa - w każdym z krajów na tej trasie takie paliwo można kupić na każdej większej stacji.

Inne trasy dojazdu do Sarandy

Trasa najszybsza, wcale nie oznacza trasy najkrótszej. Inne warianty dojazdu to dostanie się wybraną, na przykład ze względu na urokliwe widoki lub atrakcje turystyczne, drogą do Tirany. Potem zaś "posmakować" prawdziwych albańskich dróg i wybrać jedną z dwóch tras:

1. Autostradą z Tirany aż do Levan i dalej na Gjirokaster. Jest to trasa prostsza, łagodniejsza i górzysta dopiero za Gjirokaster.

2. Z Tirany kierujemy się przez Wlorę i przełęcz Llogara do Sarandy -  trasa trudniejsza, bardziej wymagająca, ale z niesamowitymi, zapierającymi dech w piersiach widokami.

Jak się dostać do Sarandy samolotem

Do Albanii, a konkretnie do Tirany można przylecieć samolotem z większości europejskich stolic, w tym także z lotnisk w Polsce. Jednak potem trzeba się dostać na południe - pod samą granicę grecką, co może zająć autobusem lub wynajętym samochodem ładnych kilka godzin na dość górzystej trasie, pomimo odległości tylko około 270 km między Tiraną a Sarandą.

Zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza opcja dostania się do Sarandy to podróż samolotem na grecką wyspę Korfu. Latają tam tanie linie lotnicze z polskich lotnisk w okresie letnim. Poza sezonem całoroczne loty z Polski na Korfu możliwe są z przesiadką w Atenach, albo bezpośrednio z Berlina.

Z lotniska na Korfu do portu jest ok. 3 km (1,7 euro autobus spod terminala lotniska lub 15-20 euro taxi). W porcie wsiadamy na prom do Sarandy, który płynie 40-70 minut. Promy kursują kilka razy dziennie, jednak warto tak zaplanować podróż, by raczej nie była ona "na styk". Jeśli lądujecie na Korfu dość późno przed ostatnim promem - można zastanowić się nad wynajęciem noclegu na jedną noc na Korfu.

Z portu w Sarandzie taxi do naszych apartamentów to wydatek ok. 800-1000 lek (25-30 zł).

Możemy pomóc naszym gościom w organizacji transportu na Korfu i Sarandzie, w rezerwacji noclegu na Korfu, a nawet zaoferować niższe ceny na połączenia promowe - szczegóły do uzgodnienia po rezerwacji.

Lot do Tirany

Do Albanii, a konkretnie do Tirany można przylecieć samolotem z większości europejskich stolic, w tym także z lotnisk w Polsce. Jednak potem trzeba się dostać na południe - pod samą granicę grecką, co może zająć autobusem lub wynajętym samochodem ładnych kilka godzin na dość górzystej trasie, pomimo odległości tylko około 270 km między Tiraną a Sarandą.

Lot do Aten

Część naszych gości dociera do Sarandy poprzez Ateny. Lecą samolotem do Aten, dokąd lata między innymi Wizzair z Katowic, Ryanair z Modlina oraz Lot z Warszawy, a następnie dojeżdżają w kilka godzin do Sarandy busem lub lecą z Aten na Korfu liniami greckim Elinair, Olympic albo Sky Express..

Lot na Korfu

Zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza opcja dostania się do Sarandy to podróż samolotem na grecką wyspę Korfu. W sezonie loty na Korfu oferuje między innymi Ryanair z Poznania i Warszawy-Modlina oraz Berlina i Bratysławy. Wizzair lata na Korfu z Warszawy-Chopina (Okęcie). Na trasie z Katowic lata linia Enter Air. Niektóre biura podróży także oferują sprzedaż biletów w ramach swoich lotów czarterowych na Korfu.

Poza sezonem całoroczne loty z Polski na Korfu możliwe są z przesiadką w Atenach, albo bezpośrednio z Berlina.

Przy rezerwacji biletów warto zwrócić uwagę na ilość i wagę bagażu, którą można ze sobą zabrać na pokład samolotu.

Po wyjściu z lotniska Korfu, przed drzwiami głównymi zatrzymują się miejskie autobusy, które w większości jadą w kierunku centrum i portu. Do portu jedzie linia nr 15. Koszt biletu ok. 1,5 - 1,7 euro za osobę. Oczywiście wsiadając do jednego z nich należy się upewnić u kierowcy czy na pewno jedzie do portu. Innym sposobem dotarcia do portu są taksówki, które oczekują przy lotnisku. Koszt taksówki do portu to ok. 15-20 euro. Mimo, że między lotniskiem a portem jest tylko około 5 kilometrów na przejazd autobusem przez zapchane w sezonie miasto trzeba liczyć nawet 45 minut. Warto więc nie planować podróży "na styk", zwłaszcza przed ostatnim promem do Sarandy i rozważyć wtedy jeden nocleg na Korfu przed dalszą podróżą do Sarandy.

Możemy pomóc w organizacji transportu pomiędzy lotniskiem a portem/biurem sprzedaży biletów na prom w atrakcyjnej cenie, nawet dla dużej grupy gości - szczegóły do uzgodnienia po rezerwacji.

W przypadku późnego lądowania na Korfu, albo wczesnego lotu możemy pomóc w organizacji noclegu w Korfu w hotelach o przyzwoitym standardzie, gdzie zwykle są wolne miejsca - szczegóły do uzgodnienia po rezerwacji apartamentu w naszym serwisie.

 

Strony linii lotniczych

Podróż promem Korfu-Saranda

Pomiędzy Korfu a Sarandą przez cały rok kursują promy kilku armatorów. W okresie letnim każdy z nich kursuje nawet kilka razy na dzień. Są to albo szybkie wodoloty, które trasę pokonują w około 30-40 minut albo "tradycyjne" promy samochodowe, którym ta podróż zajmuje około 75-90 minut.

Uwaga - Grecja i grecka wyspa Korfu leżą w strefie czasowej o godzinę przesuniętej "do przodu" w stosunku do Albanii (czyli 8.00 w Sarandzie to 9.00 na Korfu), w związku z czym należy pamiętać, że wszelkie rozkłady jazdy w Grecji podawane są według czasu miejscowego dla Grecji.

Promy kursują kilka razy dziennie, jednak warto tak zaplanować podróż, by raczej nie była ona "na styk". Jeśli lądujecie na Korfu dość późno przed ostatnim promem - można zastanowić się nad wynajęciem noclegu na jedną noc na Korfu. W terminalach promowych w Korfu i Sarandzie trzeba być najpóźniej na pół godziny przed czasem wypłynięcia z portu, gdyż po drodze czeka nas odprawa graniczna i kontrola bezpieczeństwa - przekraczamy granicę Unii Europejskiej.

Do przekroczenia granicy wystarczy ważny polski dowód osobisty, który należy okazać już przy kupnie biletów.

Koszt promu w jedną stronę to od 18 do 25 euro za dorosłego, w zależności od armatora i okresu roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach armatorów.

Po dotarciu do portu w Korfu, około 400 m od bramy głównej, po drugiej stronie ulicy znajduje się biura biletowe linii Ionian SeaWays i Finikas gdzie można kupić bilety na prom do Sarandy oraz biura innych przewoźników.

Dzięki współpracy z Ionian Seaways, nasi klienci mogą otrzymać specjalną ofertę cenową na bilety na połączenia promowe, organizujemy też wszelkie formalności - szczegóły po dokonaniu rezerwacji.

Po przejściu przez bramę portu kierujemy się na lewo ok. 300-400 m do jednopiętrowego budynku (w kolorze łososiowym). W budynku tym jest sala odpraw oraz sklep wolnocłowy. W sklepie wolnocłowym można kupić np. tanie papierosy. Na jedną osobę można kupić 20 paczek papierosów.

Bilety powrotne można kupić w biurach Ionian Seaways oraz Finiskas w porcie w samej Sarandzie lub od razu na Korfu (lub za naszym pośrednictwem).

Po przybyciu do Sarandy możemy pomóc w zorganizowaniu dla Państwa transportu do apartamentu (i z powrotem) - szczegóły do uzgodnienia po rezerwacji.

Strony armatorów promów Korfu-Saranda