Wycieczki po okolicach Sarandy

Wycieczki z przewodnikiem po południowej Albanii - wkrótce!

Czy Saranda tylko plażowanie? Niekoniecznie. To również doskonała baza wypadowa dla miłośników zwiedzania. W pobliżu znajduje się wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Butrint - stanowisko archeologiczne z pozostałościami po jednym z najstarszych starożytnych miast. Kolejne niesamowite miejsce to Błękitne Oko (Syri i Kalter, zwane także Blue Eye) przepiękne i tajemnicze źródło, które nadal nie zostało całkowicie zbadane. Następnym punktem jest Gjirokastra otoczona górami miejscowość nazwana Miastem Srebrnych Dachów, która również została doceniona przez UNESCO! Spacerując kamiennymi uliczkami do twierdzy poczujemy jego klimat.

Czy to wszystko? Otóż nie! Mamy jeszcze kilka niespodzianek!

Już wkrótce większość z tych niesamowitych miejsc będziecie mogli odwiedzić w ramach jednodniowych wycieczek z naszym polskim przewodnikiem!

Syri i Kaltër - Blue Eye

Błękitne Oko czyli po albańsku Syri i Kaltër to jedna z największych atrakcji okolic Sarandy. Ogłoszone w 1996 roku pomnikiem przyrody jest jednym z 18 źródeł wypływających spod góry Gjërë, które stanowią początek rzeki  Bistricë. O jego niezwykłości świadczy piękny błękitny kolor na co wskazuje nazwa, ale również fakt, że nie zostało do końca zbadane. Nie udało się ustalić jego konkretnej głębokości, a ciśnienie z jaką wyrzucana jest woda zadziwia. W letnie popołudnie warto wyrwać się z upalnej Sarandy i spędzić czas w parku, który otacza ten cud natury. Można zamoczyć zmęczone stopy w wodzie, która niezależnie od pogody ma ok 10 stopni. Miejsce jest bardzo często określane mianem kultowego i nie można go przegapić jeśli wybraliśmy wczasy w Sarandzie. 

Butrint

Butrint to miejsce, które powinno znaleźć się na waszej liście miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jeśli wakacje spędzacie w Sarandzie. Najsłynniejszy park archeologiczny w Albanii znajduje się jedynie 30 minut od Sarandy i jest celem wycieczek również wczasowiczów przybywających specjalnie z Korfu. Nie bez powodu został wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zwiedzanie nie jest nudne, a to co zobaczymy naprawdę odzwierciedla to jak wyglądało antyczne miasto Butrint. Podróż zaczyna się wraz z przybyszami z Troi i Helleniuszem, synem słynnego władcy Priama, którzy miasto założyli. Następnie ścieżka wiedzie wśród zabytków z okresu greckeigo, rzymskiego i bizantyjskiego. Wszystko to w pięknym otoczeniu bujnej śródziemnomorskiej przyrody. 

Gjirokastra

Miasto oddalone około 55 km Sarandy warte zobaczenia ze względu na zabudowę jak i piękne położenie w dolinie rzeki Drino. Często nazywane miastem Srebrnych Dachów ze względu na charakterystyczną architekturę. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest zamek, z którego rozpościera się przepiękny widok na całe miasto oraz okoliczne góry. Sama twierdza kryje w swoich murach wiele tajemnic. U jej stóp znajduje się klimatyczna plątanina uliczek i pięknie zachowane przykłady otomańskich domów. W jednym z nich urodził się Ismail Kadare - najsłynniejszy albański pisarz. Natomiast muzeum etnograficzne znajduje się w miejscu, gdzie mieszkała rodzina Envera Hodży ? totalitarnego władcy Albanii. Warto przyjechać do Gjirokastry dla wspaniałego klimatu oraz pysznego jedzenia.  Jest to również kolejne miejsce w Albanii wpisane na listę UNESCO.

Plaże

Okolice Sarandy to przede wszystkim piękne plaże, które przypominają karaibskie klimaty. Krystaliczna woda o wszystkich odcieniach błękitu, piały piasek i klimatyczne knajpki z pysznymi owocami morza, rybami i dojrzewającymi w pełnym słońcu owocami na deser. Warto wybrać się do Ksamilu, na znajdujące się po drodze plaże: Monastiri i Pashqyra. Można wybrać się również w rejs na położoną na południe od Sarandy plażę Krorez lub Kakome.

Wycieczki po północnej i środkowej Albanii


Jeśli chcecie eksplorować nie tylko okolice Sarandy, ale także dalej położone zakątki Albanii to polecamy Wam: zwiedzanie Kruji ze słynną, majestatyczną twierdzą Skanderbega, a przede wszystkim zawitanie do stolicy Albanii - Tirany, gdzie koniecznie musicie wjechać na górę Dajti. Koniecznie powinniście odwiedzić też Durres, a w nim Fabrykę Koniaku Skanderbeg. Warte uwagi jest także jedno z najstarszych miast regionu - Berat, "miasto tysiąca okien" wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zachęcamy także do wybrania się na prawdziwe Jeep Safari, gdzie podczas podróży po bezdrożach odkryjecie prawdziwą Albanię. Przy okazji zwiedzania Vlory wybierzcie się w rejs na wyspę Sazan i eksplorowanie bazy wojskowej zakończone odpoczynkiem na plaży Karaburum.

Kultowy jest także rejs po jeziorze Koman, które stanowi bramę do "Gór Przeklętych". Dla tych, którzy chcą zapędzić się gdzieś dalej, z czystym sumieniem polecamy odwiedzenie Kosowa oraz Macedonii i Jeziora Ochrydzkiego. Będziecie zachwyceni krajobrazami i odwiedzonymi zabytkami.

W każdym z tych miejsc znajdziecie okazję do zachwytu lokalną kulturą, zakupu miejscowych upominków, zjedzenie przepysznych lokalnych potraw i spróbowania trunków w rozsądnych cenach, a przede wszystkim zebrania niezapomnianych wspomnień. Jeśli chcecie odwiedzić te miejsca - polecamy Wam wycieczki po Albanii z polskim przewodnikiem z zaprzyjaźnionego biura podróży Moja Albania, z którego bloga pochodzą poniższe zdjęcia.