Poradnik turysty w Albanii

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak spędzić urlop w Albanii, na co zwrócić uwagę, jakie są tam ceny, co warto odwiedzić, co zjeść, jak dojechać, to dobrze trafiliście. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje przydatne dla każdego podróżnego, a resztę informacji uzupełnimy wkrótce.

Jeśli czegoś Wam tu brakuje - piszcie do nas: kontakt@albaniaapartamenty.pl Postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania bezpośrednio, a bardziej istotne kwestie opiszemy na naszej stronie.

Dokumenty podczas podróży

Do przekroczenia granicy Albanii, przy podróży w celach turystycznych, wystarczy polski dowód osobisty lub paszport. Nie są wymagane wizy. Przy podróży samochodem przez Serbię i Macedonię, do przekroczenia granicy dowód osobisty także jest wystarczający, jednak aby np. wynająć miejsce w hotelu lub w nagłym przypadku załatwić coś oficjalnie, to może się okazać, że będzie wymagany paszport.

Ubezpieczenie

Zalecamy zawarcie umowy ubezpieczenia, szczególnie dotyczącego kosztów opieki zdrowotnej na cały okres przebywania na terenie Albanii. Albania nie jest w Unii Europejskiej, w związku z czym Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w tym kraju NIE OBOWIĄZUJE.

Strefa czasowa

Albania leży w tej samej strefie czasowej co Polska i jest tam ta sama godzina, co w Polsce, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Należy pamiętać, że Grecja i grecka wyspa Korfu leżą w strefie czasowej o godzinę przesuniętej "do przodu" (czyli 8.00 w Sarandzie to 9.00 na Korfu), w związku z czym wszelkie rozkłady jazdy w Grecji podawane są według czasu miejscowego dla Grecji.

Szybki prom płynący 30 minut, wypływający z Sarandy o godzinie 8.00, będzie na Korfu o 9.30. Ten sam prom wypływający z Korfu o 16.00, dopłynie do Sarandy o godzinie 15.30 czasu miejscowego. 

Waluta i gotówka w Albanii

Walutą w Albanii jest lek albański (ALL). 1 lek dzieli się na 100 qindarek - w praktyce nie korzysta się z  nominałów mniejszych niż 5 lek.


Przelicznik (wiosna 2019):

1 zł = ok. 28-30 lek

1 euro = 120-125 lek

100 lek = ok. 3,5 zł = ok. 0,8 euro

W powszechnym użyciu w większych miastach jest także euro i w wielu miejscach można płacić także w euro. Warto jednak uważać na kurs wymiany. Najlepiej jest pojechać do Albanii z bankotami euro w mniejszych nominałach (20, 50) i wymieniać w kantorach (exchange) na miejscu w nie za dużych ilościach, żeby nie zostać przy wyjeździe z dużą ilością waluty, którą można płacić tylko w Albanii, a wymiana na złotówki w Polsce może być problematyczna - nie każdy kantor ją skupuje, a do tego mogą być oferowane duże różnice kursowe zakup/sprzedaż. Warto również sprawdzić przed wyjazdem ofertę własnego banku i opłaty za wypłatę w bankomacie oraz przewalutowanie, chyba, że korzysta się z multiwalutowej karty Revoluta. Uwaga - bankomaty niektórych banków w Albanii pobierają dodatkową opłatę w bankomacie za wypłatę gotówki (np. Raiffeisen aż 700 lek).

Karty kredytowe/debetowe

W większych miastach (jak Saranda) jest sporo miejsc, gdzie możemy płacić kartami. Jest tam też sporo bankomatów różnych banków, niektóre wypłacają także euro. Visa jest popularniejszym systemem kart niż Mastercard. Można także korzystać z multiwalutowej karty Revolut.

Używanie telefonów komórkowych w Albanii

Ponieważ Albania jest krajem spoza Unii Europejskiej, koszt połączeń roamingowych może być bardzo duży - proszę zorientować się u swojego operatora w cenach tych połączeń, ewentualnie zakupić odpowiedni pakiet przed wyjazdem.

Używanie telefonów komórkowych w Sarandzie

Jak zauważyliśmy - cześć naszych gości w Sarandzie korzysta z oferty tanich połączeń wewnątrz Unii Europejskiej dzięki bliskości Korfu i granicy z Grecją. Z informacji, które od nich uzyskaliśmy, aby przetestować to rozwiązanie wystarczy ręcznie wybrać dowolną grecką (GR) sieć w ustawieniach telefonu, zamiast automatycznego połączenia z najsilniejszą siecią. Podobno najlepszy/największy zasięg na terenie Sarandy ma sieć grecka WIND.

Ceny w sklepach w Sarandzie

Ceny w sklepach w Sarandzie są porównywalne do cen w sklepach w Polsce. Oczywiście niektóre towary są droższe, ale sporo (np. warzywa i owoce) są w cenach dużo niższych niż w Polsce, a do tego niezwykle świeże i wysokiej jakości. Sklepy są świetnie zaopatrzone i nie ma potrzeby zabierać czegokolwiek z kraju.

Ceny w restauracjach w Sarandzie

Ceny w restauracjach Sarandy, nawet w sezonie są niskie i kształtują się na poziomie:

  • pizza w dobrej pizzerii na promenadzie - ok. 16-25 zł
  • obiad w dobrej restauracji - ok. 25-35 zł
  • ryba, frytki, sałatka - 25-30 zł
  • spaghetti - ok. 20 zł
  • kebab - ok. 7-8 zł
  • kawa 70 lek (0,5 euro), szczególnie polecamy picie kawy na mieście, na spokojnie, po albańsku
  • cola - 100 lek
  • piwo - 140-300 lek (1-2 euro)
  • taxi za przejazd ok. 5 km - ok. 30-45 zł
  • wypożyczenie samochodu w autoryzowanym punkcie ok. 25-35 euro

Ambasada Polski w Tiranie

adres: Rruga e Durresit 123, Tirane, Albania
telefon: + 355 4 45 100 20
email: tirana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.tirana.msz.gov.pl

Pomoc dyplomatyczna w nagłych wypadkach

Telefon dyżurny Ambasady: +355  694 022 011 jest przeznaczony dla zgłoszeń w sytuacjach nagłych, zagrożenia życia lub zdrowia, wymagających natychmiastowej interwencji urzędu konsularnego na rzecz obywateli polskich.
Konsul dyżurny nie udziela informacji, które nie wymagają natychmiastowej pomocy i mogą być udzielone w godzinach pracy urzędu (np. sprawy paszportowe, wizowe, prawne itp.).